abpmp

انجمن ABPMP (متخصصین بین المللی مدیریت فرآیندهای کسب و کار)

 

انجمن ABPMPیک انجمن حرفه ای غیرانتفاعی است که به حوزه مدیریت فرآیند کسب و کار اختصاص دارد . ABPMP  از طریق یک شبکه جهانی، بیش از 15000 نفر را به نمایندگی از بیش از 750 شرکت و 56 شعبه در سراسر جهان به هم متصل می‎کند. انجمن ABPMP به عنوان صدای جامعه مدیریت فرآیندهای کسب و کار، به درک و شناخت حرفه و نظم BPM کمک نموده و به حفظ استاندارد جهانی برای اقدامات BPM و صدور گواهینامه هایی در این زمینه می‎پردازد.

 

ماموریت

ماموریت ABPMP International شامل موارد زیر است:

 • انجام فعالیت‎هایی که عملکرد مدیریت فرآیند کسب و کار را تسریع مینماید،
 • ترویج و تکامل یک دانش مشترک در این زمینه
 • پرورش و پیشرفت مهارت ها و شایستگی های متخصصانی که در این رشته کار می‎کنند
 • تأیید صلاحیت های حرفه ای و تأیید متخصصان BPM

 

خدمات و محصولات انجمن ABPMP

 

 • آموزش جهانیBPMو گواهینامه های بین المللی BPM
 • گواهینامه کاردانی فرآیند کسب و کار (CBPA)
 • گواهینامه حرفه ای فرآیند کسب و کار (CBPP)
 • گواهی رهبر فرآیند کسب و کار (CBPLPL)

 

 • مدل شایستگی BPM: نوعی معماری مسیر شغلی که دانش، مهارت و سطوح تجربه را برای افرادی که یک خط مشی را در BPMدنبال می‎کنند، مشخص می‎نماید.
 • واحدهای درسیBPM(دانشگاهی): انجمنABPMPمعتقد است که تبدیل شدن به یک متخصص BPMیک سفر است و نه یک مقصد. حوزه های اصلی دانش، تنها پایه و اساس تمرین این حرفه هستند.
 • آموزش آنلاین
 • ثبت رسمی ارائه دهندگان آموزش: ارائه دهندگان آموزش ثبت شده (RTP) سازمان ها و موسسات آموزشی هستند که هیئت بین المللیانجمن ABPMPبرای ارائه آموزش در زمینه های دانش BPM تأیید کرده است. RTP نیازهای آموزش مداوم مورد نیاز دارندگان اعتبار ABPMP را تأمین می‎کند.
 • عضویت (جهانی): چندین نوع عضویت از جمله: Professional, Corporate, Academicو … وجود دارد. با داشتن عضویت می‎توانید تخفیف‎های مناسبی برای شرکت در آزمون‎ها و دوره‎های آنلاین دریافت نموده و به وبینارها دسترسی داشته باشید. برای آشنایی بیشتر از مزایا و شرایط انواع عضویت به لینک https://www.abpmp.org/page/Member_Benefits مراجعه نمایید.
 • شعبه های جهانی
 • وبینارها
 • فهرست اعضا

گواهینامه های بین المللی

در ادامه با گواهینامه های متعلق به انجمن ABPMPو شرایط دریافت هر یک آشنا خواهیم شد.

 • CBPA

انجمن ABPMPمدرک کارشناسی مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) در سطح کاردانی، تحت عنوان  The Certified Business Process Associate (CBPA)صادر می‎نماید.

این گواهینامه را می‎توان با داشتن 1250 ساعت تجربه عملی مستند در یکی از حوزه‎های مرتبط با BPM یا یک مدرک دانشگاهی 4 ساله واجد شرایط و گذراندن یک آزمون جامع کسب نمود.

اگر فاقد مدرک دانشگاهی واجد شرایط هستید، می‎توانید تحصیلات واجد شرایط یا آموزش حرفه‎ای BPM را حداکثر به مدت 625 ساعت، در مقابل نیاز به سابقه کار جایگزین نمایید.

این آزمون به طور خاص برای به چالش کشیدن درک شما از رشته‎های مختلف BPM و تکنیک‎هایی که برای بهبود عملیات کسب و کار و تحول سازمانی استفاده می‎شود، طراحی شده است.

سطح اول CBPA، برای افرادی است که ممکن است به تازگی وارد مبحث تحول کسب و کار شده باشند. این به معنای شناسایی متخصصانی است که ممکن است در این زمینه تجربه کار داشته باشند، اما چهار سال تجربه عملی لازم برای سطح دوم صدور گواهینامه را ندارند.  به این ترتیب،CBPA  گواهینامه بنیادی BPM است.

 

چه کسی باید در امتحان CBPA شرکت کند؟

گواهی CBPA بر روی متخصصین جدید BPM متمرکز شده است. هدف این گواهینامه، شناسایی متخصصی است که مدرک کارشناسی خود را به اتمام رسانده باشد (یا در حال تکمیل آن باشد) و یا حداقل به مدت یک سال در یک نقش مرتبط با مدیریت فرآیند کسب و کار مشغول باشد. این آزمون درک دارنده آن را از بهبود فرآیند کسب و کار و مفاهیم تحول در سراسر رشته‎های تحت پوشش دانش مشترک BPM نشان می‎دهد.

گواهینامه CBPA این امکان را به افراد تازه وارد این حرفه می‎دهد تا درک خود را از مفاهیم، رویکردها، تکنیک ها و فناوری‎های مورد نیاز برای موفقیت در BPM نشان دهند و به آنها کمک می‎کند تا در میان همتایان خود برجسته شوند.

گواهینامه CBPA چیزی بیشتر از یک گواهینامه علمی ‎یا گواهی تحصیلی است. هدف این است که به طور مستقل بررسی شود که فردی که دارای این گواهینامه است از صلاحیت اساسی در زمینه مدیریت فرآیند کسب و کار برخوردار است و مفاهیم را در تجربه کاری روزمره نیز به کار برده است.

 

ثبت نام برای گواهینامه  CBPA

طبق قوانین انجمنABPMP، ثبت نام برای هر متقاضی که 1250 ساعت (یک سال) تجربه عملی را در دو یا چند رشته BPM شده توسط  BPM-CBOK گذرانده باشد و یا دارای مدرک چهار ساله واجد شرایط یا مدرک دانشگاهی باشد، آزاد است.

تجربه کاری می‎تواند از طریق یک برنامه کارآموزی، در پروژه های مرتبط با BPM یا به عنوان بخشی از مسئولیت‎های کاری عادی فرد باشد. علاوه بر این، متقاضی باید درک مفصلی از اصطلاحات و نحوه استفاده از مفاهیم ارائه شده در BPM-CBOK داشته باشد. داشتن مدارک دانشگاهی در  BPM، مدیریت، امور مالی، مهندسی یا انواع علوم مرتبط با فرآیند و سازمان کسب و کار نیز یک داوطلب را برای شرکت در آزمون واجد شرایط می‎کند.

 

هزینه ثبت نام

هزینه ثبت نام غیر قابل استرداد به مبلغ 40 دلار یا 30 یورو در زمان ثبت نام برای پوشش هزینه های اداری و حسابرسی مربوط به برنامه، از شما دریافت می شود.

در صورت تأیید، از طریق ایمیل به متقاضی اطلاع داده می شود تا با استفاده از Kryterion  (ارائه دهنده خدمات آزمایش آنلاین جهانی)، به صورت آنلاین در آزمون CBPA ثبت نام کند. پس از ثبت نام، از شما خواسته می شود 550 دلار آمریکا (یا 480 یورو) بابت هزینه امتحان بپردازید (ویزا ، MasterCard  و Pay Pal) و به شما فرصتی داده می شود تا زمان و مکان مناسب برای امتحان خود را تعیین نمایید. تخفیف 150 دلاری برای اعضای حرفه‎ای فعلی انجمن ABPMPدر نظر گرفته شده است.

 

این امتحان را می‎توان در مراکز آزمون مجاز Kryterion در بسیاری از کشورها و شهرهای جهان برنامه ریزی کرد و یا می‎تواند به عنوان یک رویداد خصوصی توسط دانشگاه، کنفرانس BPM یا یک شعبه محلی انجمن ABPMPارائه شود.

 

2. Certified Business Process Professional : CBPP

انجمن ABPMP، مدرک تخصصی مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) در سطح حرفه ای تحت عنوان  CBPP صادر می‎کند. این گواهینامه را می‎توان حداقل با داشتن 4 سال سابقه مدیریت فرآیند، بهبود فرآیند یا تجربه تحول فرآیند بدست آورد. شما باید تجربه و مدارک و منابع مستند در این زمینه داشته باشید.

همچنین می‎توانید اعتبارات آموزشی را با تجربه کاری جایگزین کنید:

 • مدرک کارشناسی – بدون اعتبار اضافی
 • مدرک تحصیلات تکمیلی، با اعتبار 6 ماهه
 • برای سایر گواهینامه های حرفه ای مانند: PMP، CBAP، CBA، CSA، CDMP، CPIM، CBIP، CCP  را با اعتبار 6 ماهه دریافت کنید

این آزمون بطور خاص برای به چالش کشیدن دانش و توانایی شما در به کار بردن مفاهیم و تکنیک های BPM CBOK که برای بهبود عملیات کسب و کار و تحول سازمانی استفاده می‎شود، طراحی شده است.

سطح دوم، Certified Business Process Professional (CBPP)، برای افرادی است که BPM Practitioners را تجربه کرده‎اند و سطح دیگری از مهارت است که می‎تواند منجر به Certified Business Process Leader (CBPL) شود.

ثبت نام

در ارتباط با واجد شرایط بودن، انجمن ABPMP تأکید عمده ای بر تجربه به عنوان یک پیش نیاز می‎نماید. از شما خواسته می‎شود که تجربه خود را در زمینه دانش  BPM CBOK در قالب یک داستان توصیف کنید. همچنین شما ملزم به توصیف پروژه های BPM خود، آنچه در این پروژه ها با تمرکز بر شرایط و فرآیندهای کسب و کار انجام داده اید و نیز آنچه که برای بهبود یا تبدیل فرآیندهای کسب و کار به انجام رسانده اید، خواهید شد. اگر نمی‎توانید پیش شرط دارا بودن تجربه را برآورده کنید، پیشنهاد می‎شود که منتظر بمانید و وقت خود را برای کسب تجربه لازم به کار بسته و سرمایه گذاری نمایید.

اما اگر اعتقاد دارید که شرایط لازم را دارا هستید، از شما دعوت می‎شود برای این گواهینامه درخواست دهید.

هزینه ثبت نام

انجمن ABPMP، هزینه ثبت نام غیر قابل استرداد 75  دلار آمریکا در زمان ثبت نام برای جبران هزینه های اداری و حسابرسی مرتبط با برنامه از شما دریافت می کند.

در صورت تأیید، از طریق ایمیل به متقاضی اطلاع داده می شود تا از طریق Kryterion ، در آزمون CBPP ثبت نام کند. پس از ثبت نام، از شما خواسته می شود 650 دلار هزینه امتحان بپردازید (ویزا ، MasterCard  و Pay Pal پذیرفته می شوند) و به شما این فرصت داده می شود که یک زمان و مکان مناسب برای امتحان خود تعیین نمایید. تخفیف 150 دلاری برای اعضای حرفه‎ای فعلی انجمن ABPMP در نظر گرفته شده است.

این امتحان را می‎توان در مراکز آزمون مجاز Kryterion در بسیاری از کشورها و شهرهای جهان برنامه ریزی کرد و یا می‎توان به عنوان یک رویداد خصوصی توسط دانشگاه، کنفرانس BPM یا یک شعبه محلی ABPMP International ارائه نمود.

 

3-     Certified Business Process Leader: CBPL

انجمن ABPMP گواهی رهبری فرآیندهای کسب و کار (CBPL) نیز صادر می‎نماید. این بالاترین سطح صدور گواهینامه حرفه‎ای است که ABPMP ارائه می‎دهد. این گواهینامه نشان دهنده صلاحیت در سطح تسلط برای کسانی است که امتحان را قبول می‎شوند و به عنوان مدیر فرآیند کسب و کار CBPL مجاز می‎گردند.

CBPL در بازاری که با تغییرات سریع مواجه است، گواهی منحصر به فردی محسوب می‎شود. این گواهینامه توسط متخصصین شناخته شده سطح اجرایی BPM و برای آزمایش سطح مهارت و شایستگی افراد در چندین زمینه مربوط به تحول کسب و کار ایجاد شده است.

این گواهینامه برای آزمایش تسلط متخصصین بر همه موارد BPM طراحی شده است و شامل سوالاتی درباره تمام مراحل چرخه عمر تحول کسب و کار و همچنین سوالاتی مربوط به اجرای استراتژی و استفاده از فن آوری‎های BPM است.

CBPL  برای مطابقت با استانداردهای بین المللی صدور گواهینامه طراحی شده است. این گواهی همچون گواهینامه های سطح ورودی CBPA و سطح معماری فرآیند  CBPP، به سرعت تبدیل به استاندارد شناخته شده بین المللی برای متخصصان BPM خواهد شد.

گواهینامه CBPL  در ابتدا توسط انجمن ABPMPاز طریق شعبه‎ها و شرکت‎های وابسته به آن در سراسر جهان ارائه می‎شود که امروزه نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه متخصصین BPM است.

*  گواهینامه CBPL به زودی در دسترس خواهد بود.


 

برای شرکت در دوره آموزشی کامل مدیریت فرایندهای کسب و کار اینجا کلیک کنید.

دوره مدیریت فرایند

 


منبع:

انجمن ABPMP

https://www.abpmp.org/

https://www.abpmp.org/page/CBPA_application

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *